Důležitost sociálních sítí ve státní správě

21.06.2017

Fakt, že sociální sítě hýbou světem, nepopřeme. Jejich význam nabyl úplně jiné důležitosti, než tomu bylo na začátku, a tak sociální sítě neslouží pouze pro účel lepšího kontaktu s kamarády. Využívají se na reklamu, propagaci, jako pozvánky na společenské akce a podobně. Není tedy divu, že sehrávají důležitou roli i ve státní správě.

Ať už se jedná o Facebook, Instagram nebo Twitter - jde o reklamu a propagaci. Především tedy o správnou propagaci. Existují určitá nepsaná pravidla, jak vypadá osobní profil a jak veřejně sdílet a publikovat obsah na profilech, které prezentují nějakou politickou stranu či podnikatele.


Ve státní správě je důležitost sociálních sítí stejně velká, jako důležitost novin, časopisů či propagačních letáků. Lidé spíše zabloudí na Facebooku do svého vyhledávače, když je něco zajímá, než aby hledali v novinách články o dané politické straně, kterou chtějí podpořit. 

Existují určitá výhodná fakta pro státní správu, proč se připojit k sociálním sítím.

1. Dostupnost

Jak bylo zmíněno, snadná dostupnost a rychlé vyhledávání, je zcela jistě obrovskou výhodou, proč státní správa využívá sociální sítě.

2. Pravdivost 

Mnohdy neovlivníte to, co se píše v novinách, nebo jaká reportáž se odvysílá v televizi. Na sociálních sítích může ale každý vyjádřit svůj názor či postoj. To platí i pro články státní správy, která se tak veřejně může vyjádřit k dané problematice nebo informovat o novinkách.

3. Sympatie lidu 

Pokud sociální sítě využívají i politické strany, mohou tak získat více voličů na svou stranu. Lidé se ohlížejí i na to, jak politická strana vystupuje. Jak reaguje například na Facebooku, zda odpovídá na komentáře, a jakým stylem odpovídá. Pokud má určitá strana "lidský" přístup a nereaguje na komentáře neslušně, zachová si svou tvář a spíše dá za pravdu lidu, určitě si tak získá nové sympatie.

4. Úspora 

V neposlední řadě jde o úsporu peněz a času. Každý z nás pamatuje nějakou tu zprávu o tom, kolik která strana vynaložila peněz na svou politickou kampaň a svou propagaci. Lidé nemají rádi, když se jejich peníze plýtvají na zbytečnosti. 

Facebook nebo Twitter jsou bezplatnou a rychlou reklamou. Navíc šetří čas. Pokud je nutné informovat občany o něčem ihned, nemusí se tak čekat ani na ranní vydání novin či večerní zprávy v televizi. Prostě využijí sociálních sítí.

Co vše můžete na sociální síti nalézt?

Pokud přemýšlíte nad tím, kdo všechno ze státní správy využívá sociální sítě, můžeme se na to podívat společně. Zde jsou příklady toho, kdo ze státní správy využívá sociální sítě. Do vašeho vyhledavače si ale můžete zadat jakýkoli název politické strany či úřadu a uvidíte sami, co vyhledáte.

1. Ministerstvo zemědělství České republiky

Nejedná se sice o politickou stranu, ale profil Ministerstva zemědělství České republiky na Facebooku je zcela jistě přínosem pro všechny. Je to z toho důvodu, že tento profil podporuje farmy a farmáře - například zde najdete výzvu k tomu, aby lidé psali o zajímavých farmách, o kterých by měla být natočena reportáž. 

Také se tady nachází pozvánky na různé akce a události, se zemědělskou tématikou. Nechybí ani sdílení příspěvků o počasí a oblastech v Česku, které jsou aktuálně nejvíce sužovány suchem. 

Jsou zde i různé pozvánky od zemědělských firem, fotky ze škol a různých projektů, soutěže a další milé věci. Můžeme tedy říci, že tento profil má velice milý přístup k občanům a není divu, že má více než 22 tisíc fanoušků.

2. Ministerstvo obrany České republiky

Pokud ještě chvíli zůstaneme u Ministerstva, můžete na Facebooku najít taktéž profil Ministerstva obrany České republiky. Tato stránka má o polovinu méně příznivců, než předchozí Ministerstvo. 

Důvody mohou být různé - lidé všeobecně nemají v lásce válku a boj, a tak, i když jde o naši "obranu", nejspíše nezíská tolik sympatií tak lehce, jako zemědělství. 

Na tomto profilu opět najdete pozvánky na různé události (například vojenské), videa a reportáže o českém vojsku nebo novinky a zprávy ze světa armády. Nechybí tady ani podpora školáků, vysloužilých vojáků, soutěže nebo užitečné informace. Stránka tedy také využívá techniky lidského přístupu, ale jak již bylo řečeno - lidé prostě neradi války a raději pěstují něco v klidu na zahrádce za domem. 


Po srovnání dvou Ministerstev České republiky se podívejme na příklad politické strany a toho, jak vystupuje na sociálních sítích.

ODS - Občanská demokratická strana

Tato politická strana využívá sociální sítě hned několika způsoby. Pod výše uvedeným názvem najdete oficiální profil politické strany na Facebooku. Avšak při zadání zkratky ODS na vás vyskočí hned několik stránek (například "ODS Brno"). P

olitická strana tedy dává možnost vybrat si oblast, která vás zajímá nebo kde žijete. Nebo se prostě můžete podívat na kompletní přehled a oficiální profil politické strany. 

Myslím, že se tak k lidem chtějí přiblížit a využít toho, že toto sociální sítě umožňují a to zcela bezplatně. Na jejich stránce najdete různé fotky ze společenských událostí, které podporují, novinky ze světa politiky a podobně. Ale hlavně a především je zde spousta propagace vlastní strany - různá hesla, motta, videa, obrázky místo plakátů a podobně. 

Proč taky ne, když mohou propagovat a hlásat co chtějí a zcela zdarma a ihned?! Také jsou tady různé vtipné obrázky na konkurenční protistrany, jako návrh nového loga pro sloučení dvou politických stran do jedné a další. 

Pokud někdo tedy souzní s názory této strany, menší žertovné výstřelky a lidskost určitě utvrdí podporu obyčejného občana.

Facebook a další sociální sítě využívají i složky ze státní správy, které nám slouží a pomáhají - tedy policie, záchranná služba nebo hasiči. Vybrala jsem jednu ukázku z těchto složek, jako příklad, co všechno najdete na takovém profilu.

Policie České republiky

Pomáhat a chránit - to zná každý z nás... No často jsou policisté vystavováni posměchu od občanů. Jejich přízeň si tak mohou získat právě profilem na sociálních sítích. 

Na jejich facebookovém profilu najdete novinky, ale i pomoc. Je zde jasně psáno, že žádný příspěvek, ani komentář není považován za oficiální podání například stížnosti, ale jak jsem si všimla, pokud napíšete komentář s dotazem, dostane se vám pomocné odpovědi, i s odkazy na to, kam se obrátit pro pomoc. 

Policie se nás snaží především informovat, ale taktéž tady nechybí ani pozvánky na události nebo fotografie z různých akcí nebo soutěže pro fanoušky stránky. Existují taktéž menší "podskupiny" - nebo-li profily policie pro určité město. 

Například v našem městě zaujala policie velmi lidský přístup. Pravidelně zde sdílejí informace a novinky o tom, co se kde ve městě děje. Varují obyvatele například podomními podvodníky, nebo že se v okolí vyskytuje kapsář (i s jeho popisem). 

Dozvíte se o tom, jaký pejsek se zrovna našel a kde si ho majitel může vyzvednout a další užitečné aktuality a informace z města. Určitě je to dobrá věc, která lidem poslouží a ušetří tak spoustu času. Někdy dokonce taková informace předejde neštěstí, pokud víte, že se zrovna ve vašem městě pohybuje výtržník a jak vypadá!

Sociální sítě ve státní správě sehrávají důležitou roli. Jejich profil může pomoci a přinést nové sympatie od občanů, ale taktéž uškodit, pokud vystupují pod určitou image, která lidem nesedí. Stejně tak je to ale i s osobními profily. Sociální sítě jsou mocnou zbraní a je potřeba dávat si pozor, co a jak se zde prezentuje.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

Nástěnka fotek ve čtvercovém formátu – to je Instagram. Instagram aktuálně oslovuje především mladší publikum. Intuitivně by tak velké B2B společnosti nemusely takové médium upřednostňovat. Existuje však mnoho důvodů, proč by využití Instagramu mohlo být pro vás přínosné. Jak můžete efektivně oslovit svou B2B komunitu i na Instagramu?

Pro všechny ostatní to bylo úterý… Pro mě začátek mé 40,5 hodin dlouhé noční můry, kterou bych nikomu nepřála. Dvoufázové ověření na Facebooku nefungovalo a nechtělo mě pustit do mého účtu. Do účtu, ze kterého spravuji účty a kampaně všem mým klientům. Jak to nakonec dopadlo? Jak jsem to vyřešila? Vše vám dopodrobna rozepíšu v tomto článku.

Měli jste spuštěnou reklamu na Facebooku? A teď na vás tlačí vaše účetní, že jí musíte přeposlat své faktury z Facebooku? Jenže je nikde nevidíte, ani nedokážete najít?! Díky tomuto článku je lehce najdete.