Proč nestačí pro můj business pouze Facebook?

03.10.2019

Dnešní článek bude hodně filozofický. Společně se zamyslíme nad tím, proč pro váš business nestačí pouze Facebook, respektive profil na Facebooku. Proč je nutné mít i web, online bannery, reklamy ve vyhledávačích, newslettery, a další?! Proč nestačí pouze jednou za čas něco "prásknout" na Facebook a tím mít vymalováno?!

Marketing je jako vaření...

Představte si marketing jako vaření. Markeťáci jsou "kuchaři", marketingové návody jsou "kuchařky", vaše produkty či to, co nabízíte, jsou jednotlivé "ingredience" a váš cíl je "hotový pokrm".

Řekněme, že chcete prodat. To je asi ten nejběžnější cíl, který ve své podstatě sledujeme všichni aktivní v businessu - firmy i podnikatelé. Pak v tomto celku bude Facebook figurovat jen jako určitý nástroj, jak tohoto vašeho "pokrmu" tedy cíle dosáhneme.

Facebook jako vařečka...

Představte si Facebook třeba jako vařečku. Určitě se shodneme, že se samotnou vařečkou toho asi moc neuvaříte. Pokud chcete uvařit i obyčejnou "blbou" polévku ze sáčku budete k tomu potřebovat minimálně ještě nějaký ten hrnec či rendlík, ve kterém polévku ohřejete. To může představovat třeba váš web.

Facebook, jakožto naše pomyslná vařečka, je sice skvělý nástroj, dokážeme toho s ním hodně "pomíchat" (obrazně řečeno), ale pokud chcete uvařit skutečně složitý pokrm, řekněme svíčkovou, pak k této naší "vařečce" budeme potřebovat ještě i pořádný hrnec, prkénko, na kterém všechny jednotlivé ingredience pokrájíme, kvalitní nůž, kterým je pokrájíme, atp. (Nebudu vám zde vyjmenovávat veškeré kuchyňské vybavení, které k uvaření svíčkové budete potřebovat. Určitě už ale máte představu, co tím chci říct.)

A dozajista si dokážete představit, že s kvalitním, čerstvě nabroušeným nožem nakrájíte jednotlivé ingredience snadněji a lehčeji, než s nějakým tupým párátkem, kterým to budete "pižlat" půl dne. Zároveň asi nezvolíte nůž na pečivo, když zrovna potřebujete nakrájet zeleninu.

Pokud jste šikovní, můžete si daný "pokrm uvařit" sami. Pokud ale hledáte kvalitu a nespokojíte se jen tak s něčím, pak můžete oslovit profesionálního markeťáka nebo agenturu. Stejně jako chodíme čas od času do dobré restaurace, dopřát si něco skutečně vytříbeného, ochutnat degustační menu nebo otestovat kvality Michelinského kuchaře, podobně byste měli oslovit profesionála v oblasti marketingu, jestliže chcete, aby konečný "pokrm" byl skutečně vytříbený.

Zpátky k marketingu

A stejně tak to funguje i s marketingem. Ať už je váš cíl jakýkoliv, ať už jsou vaše "ingredience" = produkty jakékoliv, Facebook, PPC reklamy, RTB kampaně, SEO, atd. jsou jen nástroje, kterými tohoto cíle dosáhnete. 

Někdy i samotný Facebook může stačit - pokud vaříte "jen chleba s máslem". Pokud ale máte cíl složitější, jako třeba naši pomyslnou svíčkovou, pak vám jen samotný Facebook stačit nebude. Pak bude potřeba přidat i ty další nástroje, mezi které mimo jiné patří kvalitní a funkční web, SEO, PPC reklamy a další.

Závěrem

Nikdy by mě nenapadlo, že zrovna na svém blogu budu psát o vaření, ale toto přirovnání mi zrovna v tomto případě přišlo příhodné. Považujte Facebook pouze jen jako nástroj, jak dosáhnout svých cílů. Stejně tak vám může posloužit i remarketing, newslettery nebo třeba články v časopisech. Vždy ale pamatujte na hlavní myšlenku, kterou byste si z tohoto článku měli odnést - všechno to jsou jen nástroje, které mohou fungovat stejně dobře jako špatně.

Další články, které by vás mohly zajímat

Přečtěte si, co je nového

V historii Facebooku proběhlo celkem pět zásadních změn designu. Tu poslední, nazvanou FB5, můžeme bez nadsázky označit za nejradikálnější. Pojďme se proto nyní podívat, jaké možnosti vám přináší a jak je využít na maximum.

Vytváříte placenou reklamu na Facebooku? Kompletujete cílovou skupinu, vybíráte nejvhodnější zájmy a najednou vás zaujme číslo, které se u potenciální cílové skupiny objevuje. Jak velká by vlastně tato cílová skupina měla být? Co největší, anebo raději co nejmenší? A jaká nejmenší může být cílová skupina na Facebooku?

Vlastníte či spravujete více profilů na Instagramu? Pravidelně zde přidáváte příspěvky? Ovšem nechce se vám neustále odhlašovat a přihlašovat z jednoho profilu na druhý? V tomto článku vám odhalím jednoduchý způsob, jak se přepínat mezi profily na Instagramu, aniž byste se museli odhlašovat a přihlašovat.